Co to jest dieta?

„Dieta” przez większość z nas  kojarzona jest z odchudzaniem, głodówkami,  restrykcyjnym planem żywieniowym, rezygnacją ze spożywania ulubionych przez nas potraw czy też napojów, co skutkować ma redukcją masy ciała. Nic bardziej mylnego, „dieta” może też być stosowana w dietoterapii chorób dietozależnych, np. cukrzyca, miażdżyca, zespół jelita drażliwego itp. Dieta może być także eliminacyjna stosowaną w alergiach czy też nietolerancjach pokarmowych.

 Reasumując –  „Dieta” to pokarmy, składające się na co spożywamy w ciągu całego dnia .

Pamiętajmy o tym, że zdrowa dieta, to taka, która dostarczy nam odpowiednią ilość wszystkich niezbędnych składników odżywczych oraz będzie uwzględniała nasz zapotrzebowanie na energię.

Czy ulegamy modzie dietetycznej?

W  świecie dietetyki  co chwilę pojawiają się nowe doniesienia o skutecznych „dietach cud” i super suplementach, które pomogą nam szybko  zrzucić zbędne kilogramy.

Niestety większość tych diet nie została dobrze przebadana i nie mamy dowodów naukowych, że wszystkie one są lub będą bezpieczne dla naszego zdrowia.

Mieliśmy już dietę Dukana, dietę Kopenhaską, dietę zgodną z grupą krwi i wiele innych, których ze względu na ich ilość nie sposób wymienić. Obecnie królują:  dieta Paleo, diety pudełkowe, diety sokowe i warzywne itp. Natomiast chyba najgłośniej od dłuższego czasu jest o diecie bezlaktozowej czy bezglutenowej. I to ta ostatnia budzi najwięcej kontrowersji wśród żywieniowców ( gluten to białko obecne w ziarnach zbóż oraz w żywności produkowanej z pszenicy, żyta, owca i jęczmienia).

Eliminując gluten  powinniśmy mieć pewność, że on nam szkodzi.  Aby to stwierdzić, powinniśmy wykonać test na nietolerancję glutenu. Dopiero pozytywny wynik będzie powodem do usunięcia go z diety. Podobnie należy postąpić chcąc wyeliminować laktozę czy inny produkt z diety.

Jaka dieta jest bezpieczna?

Najbardziej bezpieczną i skuteczną dietą będzie  spersonalizowany, dobrze zbilansowany jadłospis napisany przez dietetyka. Układając  plan żywieniowy dietetyk bierze pod uwagę: wiek, wzrost, podstawową przemianę materii, aktywność fizyczną, choroby, dzienne zapotrzebowanie na składniki odżywcze itp.  W przypadku osób odchudzających się równie ważnym etapem jest wyjście z diety i stabilizacja wagi. Dobrze zaplanowane, zdrowe  odchudzanie pozwoli uniknąć  efektu jojo. 

Jeśli nie możemy lub nie chcemy skorzystać z pomocy dietetyka warto zajrzeć na stronę Instytutu Żywności i Żywienia, znajdziemy tam wiele cennych wskazówek.

Mówiąc o dietach bezpiecznych, które zostały dokładnie przebadane a ich skuteczność potwierdzona, należy wymienić  diety : DASH , śródziemnomorskiej i diety z niskim IG.

Od czego należy zacząć zmianę nawyków żywieniowych?

To zależy jaki tryb życia do tej pory prowadziliśmy i jaki cel chcemy osiągnąć.

Jeśli zależy nam na poprawie naszego zdrowia i samopoczucia to starajmy się :

– zacząć dzień od śniadania, które dobrze jest spożyć do godziny po przebudzeniu

– spożywać 4 – 5 posiłków w ciągu dnia, uwzględniając 3-4 godzinne przerwy między nimi

– wyeliminować  słodycze i biały cukier z diety, zastąpić je świeżymi owocami

– zwiększyć ilość warzyw w diecie – powinny znaleźć się w trzech głównych posiłkach

– ograniczyć spożycie tłuszczów pochodzenia zwierzęcego oraz produktów zawierających dużo izomerów trans . Tłuszcze zwierzęce zastąpić tłuszczami roślinnymi takimi jak:  olej lniany, oliwa z oliwek, olej rzepakowy z pierwszego tłoczenia

– ograniczyć do minimum stosowanie soli, w zamian korzystać z ziół i przypraw

– pić ok 1,5ltr wody dziennie

– zwiększyć aktywność fizyczną

– ostatni posiłek zjadać 3 godziny przed snem

Tylko długotrwała zmiana nawyków żywieniowych to klucz by cieszyć się zdrowiem i szczupłą sylwetką. Dieta nie może być jednorazową przygodą.

Koktajl poprawiający nastrój:

  • ½ sztuki awokado – ok . 70g
  • -1 łyżka gorzkiego kakao
  •   mała gruszka – ok. 60g
  •   banan – ok. 150g
  • 1 łyżka wiórków kokosowych
  •   1/3 szklanki mleka ( najlepiej ryżowego)

Obierz awokado. Zblenduj wszystkie składniki.

Koktajl ten jest bogaty w magnez i potas. Gorzkie kakao zawiera tryptofan, który bierze udział w powstawaniu serotoniny, która wpływa na poprawę nastroju.